Spożycie alkoholu w Europie – statystyki

2013-07-17, Kategorie: Alkoholizm ogólnie, Badania

Statystyki na temat alkoholizmu w Europie nie są optymistyczne. Aż 13, 6 litra czystego alkoholu wypija statystyczny Polak w ciągu roku. Raport „Ekonomiczne aspekty skutków picia alkoholu w Europie i Polsce” donosi, że nasz kraj znajduje się w ścisłej czołówce.

Badania wykazały, że średnia dla krajów europejskich wynosi 12, 45 litra alkoholu, natomiast na świecie średnia ta jest o połowę niższa – 6, 13 litra.

Ponadto w raporcie czytamy, że Polska musi wydać 15, 23 mld euro na pokrycie wszystkich społecznych kosztów nadużywania alkoholu, który powoduje wypadki, utratę zdrowia, a także zwiększa przestępczość i patologie społeczne.

Badania przynoszą jeszcze jedną interesującą obserwację. Zauważono, że w krajach Europy Zachodniej i Południowej spożycie alkoholu regularnie maleje, tymczasem w Europie Środkowej rośnie. Na początku lat 90. mieszkańcy krajów leżących na zachód od Polski wypijali średnio niemal 13 litrów alkoholu na rok, a według najnowszych doniesie – o ponad litr mniej. W krajach śródziemnomorskich zanotowano, że spadek jest jeszcze większy – dziś pije się tam średnio około 9 litrów alkoholu.

Podziel się tą informacją z innymi:

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Comments are closed.